“Це — жорстокий фарс”, — адвокат про процеси над військовополоненими у Донецьку

Суди, які діють на окупованих територіях, є лише інструментом виконавчої влади, що виконує вказівки Російської Федерації, яка має контроль над частинами Донецької та Луганської областей. Про це свідчить адвокат та партнер компанії “Амбрела” Андрій Яковлєв у коментарі для Фокусу на матеріал “Масові вироки для полонених в РФ: як росіяни вибивають зізнання та у чому звинувачують українців”.

Наразі на окупованих територіях Донецька та Луганська проводяться судові засідання над українськими військовополоненими, призведені до суворих ув’язнень.

“Так звані “суди”, що функціонують в окупації, не можуть бути вважені незалежними та об’єктивними жодним чином”, заявив адвокат. “Люди, які “розслідують”, “підтримують обвинувачення” та “судять”, фактично виконують завдання виконавчої влади, та насправді є лише частиною репресивного владного механізму. На окупованих територіях Росія знищила українську судову систему та перетворила суди на абсолютно залежні від влади установи”.

Якщо ці органи не є незалежними та не мають можливості виконувати свої функції, то неможливо вважати, що вони здатні проводити об’єктивне розслідування обставин і встановлювати вину конкретних обвинувачених.

“Посиланням на доповідь Управління Верховного комісара ООН з прав людини щодо вибуху в колонії в Оленівці у літі 2022 року можна побачити, що росіяни не допускають незалежних місій на місце події та знищують всі сліди”, додав експерт. “Якщо вони, у такому значущому справі, на яку звертає увагу світ, уникнули незалежних експертів і приховали всі сліди, то це свідчить про їхню намагання спотворити докази. І якщо вони можуть це зробити в цьому випадку, то чому не можуть це робити в інших ситуаціях?”

За таких умовах розгляд справ в так званих “судах” на окупованих територіях стає фарсом, і об’єктивне розслідування обставин, зокрема вчинення воєнних злочинів (включаючи вбивство мирних громадян, яке є воєнним злочином), малоймовірно. Найгірше, коли більшість визволених з полону військовослужбовців свідчать про систематичні тортури.

“У умовах катувань неможливо отримати якісні докази”, підкреслив Андрій Яковлєв. “Вже давно відомо, що тортури використовуються не лише через гуманітарні обмеження, а також через низьку якість доказів, яку можна отримати в результаті катувань. Це європейські стандарти правосуддя, які передбачають, що докази, одержані внаслідок катувань, не признаються судом, оскільки під впливом тортур люди можуть давати жодні свідчення, які врятували б їх від катувань”.

При цьому на окупованих територіях немає належного захисту для обвинувачених. Родичі військовослужбовців, з якими спілкувався Фокус, повідомляють, що їм не вдається знайти адвокатів, які б здатні були забезпечити ефективний захист. “Можливо, можна уявити Феміду з зав’язаними очима, яка одночасно слухає прокурора та захищає обвинувачення, але немає жодної можливості відстоювати права, оскільки не існує незалежних адвокатів, немає незалежних ЗМІ, та спостерігачів за процесом. В таких умовах суд перетворюється на жорстокий фарс”, — підсумовує Андрій Яковлєв.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *